Na co należy zwracać uwagę wybierając opiekunów dla osób bliskich
Kiedy stajemy przed problemem zatrudnienia opiekunki/opiekuna do osób bliskich, zwykle stajemy przed problem gdzie szukać opiekunki i jak sprawdzić czy osoba którą mamy zamiar zatrudnić spełnia nasze oczekiwania.
Bez względu na to w jaki sposób będziemy poszukiwać opiekunki musimy przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, a to oznacza przygotowanie pytań jakie chcemy zadać, przedstawić nasze oczekiwania i warunki pracy.
Rozmowę zaczynamy od podstawowych danych osobowych. Pytamy o godziny pracy, gotowość pracy np. w święta, referencje, które należy sprawdzić i wszystko o nas jeszcze interesuje (np. czy dzieci są dorosłe, czy wymagają jeszcze opieki). Ustalamy wynagrodzenie za pracę, sposób rozliczania się, warunki pracy. Trzeba pamiętać że inne kwalifikacje potrzebne są do osoby chodzącej, inne do osoby leżącej i po ustaleniu spraw podstawowych przechodzimy do pytań pozwalających poznać osobowość kandydatki/kandydata.
Zadając pytania należy kierować się potrzebami chorego, a nie rodziny.
Pytania które mogą być pomocne w podjęciu decyzji:
1) Proszę wymienić 2,3 czynności najtrudniejsze do wykonania przy chorym.
2) Którego z podopiecznych najlepiej wspomina i dlaczego.
3) Kontakty z rodziną, co było miłe, a co uciążliwe.
4) Jakie sytuacje mogą spowodować, że Pani/Pan zrezygnuje z pracy z chorym.
5) W jaki sposób powinno się przekazywać uwagi krytyczne.
6) Proszę opisać jak Pani/Pan nawiązuje Kontakt z nowymi podopiecznymi, proszę opisać taką sytuację.
7) Czy potrafi Pani/Pan organizować czas chorym. Proszę podać przykłady.
Prowadzę od kilku lat wyszukiwanie opiekunek dla chorych i to co mogę poradzić to proszę zadawać jak najwięcej pytań w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Ze strony rodziny bardzo ważne jest przekazanie jak najwięcej informacji o chorym, co lubi jeść, co wcześniej lubił robić, co Go cieszyło, z czyim zdaniem się liczył. Kogo z rodziny lubił. Czasem odwoływanie się do tych osób w trudnych sytuacjach może być pomocne.
Jakość opieki często zależy od współpracy z rodziną. Pamiętajmy, że to trudna, a czasem bardzo trudna praca.
Artykuł przygotowałam na podstawie własnych doświadczeń .
Od kilku lat prowadzę agencję pośrednictwa i wyszukuję opiekunki do osób chorych szczególnie osób dotkniętych demencją. Ukończyłam półroczny moduł szkoleniowy ?Zespoły otępienne ? rozpoznanie i pomoc?, oraz roczny kurs ?Terapia chorego onkologicznie i jego rodziny? . Mam tez ukończone szkolenie ?Zarządzanie Kadrami?, gdzie rekrutacja pracowników była znaczącym elementem. Z wykształcenia jestem psychologiem.
Danuta Jankowska